چرا مدرک آموزشی DBA معادل دکتری نیست ؟

مدرکی برای پیشرفت کسب و کار یا پز دادن!

20

شاید این روزها با واژه دکتر زیاد سر و کار داشته باشید . دکترهایی که هر روز از این سرزمین در حال رشد هستند و جایگاه و منبع تحصیلی مشخص و معینی ندارند . مدرک گرایی سالیان درازی هست که در کشور ما مورد مقبول همه است و همگان با مدرک سنجیده می شوند . اما در این حالی هست که بعضی از شرکت های خصوصی خبره مدارک را مرجع انتخاب قرار نمی دهند و با توجه به سوابق و کارنامه افراد معیار های خود را میزان می کنند . 

مدرک DBA  که مخفف  Doctor of Business Administration است .یک گواهینامه اموزشی سطح بالا است که موسسات و آموزشگاهی با درجه خاص باید آن را اجرا کنند . این گواهینامه بعد از دوره های کسب و کار آزاد مدرک  دهن پر کنی است. این مدرک در جاهای مختلف دنیا به عنوان یک گواهینامه معتبر شناخته می شود . که صراف فقط برای گذراندن دوره ها کسب و کار ارایه می شود و نه به عنوان سند مشاوره ! گواهینامه فوق ارزش حقوقی خاصی ندارد و جایگزین و یا معادل هیچ یک از مدارک دانشگاهی معتبر دنیا حتی در اوگاندا و اتیوپی هم نیست . جالب اینجاست که با تمام وقاحت تماس می گیرند با من که بیا فلان اقا گرفته از ما مدرک و الان داره به برند های بزرگ خدمات می ده !   شما هم بگیر !!!

پول بدی می شوی  دکتر بعد از این ؟

شما با پرداخت ۵ هزار پوند همین گواهینامه مدرک DBA را بدون گذراندن دوره های خاص می توانید از موسسات از اروپا تهیه کنید ، فقط دست در جیب کنید و پول خرج کنید و از دکتری تقلبی خود لذت ببرید .حتی انسان بودن در دانشگاه لازم و ضروری نیست ، چندی قبل یک سگ موفق به کسب مدرک از یکی از این دانشگاه های مجازی شد.نیوزنایت، برنامه روزانه تلویزیون بی بی سی، با ساختن یک هویت و سی وی تقلبی به نام پیتر اسمیت، برای یک سگ شکاری به نام پیت، از شیادی این دانشگاه پرده برداشته است و … برای بهتر فهمیدن این موضوع بهتر است سری به لینک فوق بزنید و با  فاجعه ای وحشتناک آشنا شوید .

متن مقاله محمدرضا شعبانعلی  در این مورد 

خبر چندان پیچیده نیست. دانشگاه آمریکایی لندن، یک دانشگاه مجازی است. فردی سگش را در این دانشگاه نام نویسی میکند. رزومه می فرستد و از فعالیتهای سگش میگوید. مینویسد که سگ من مشاور مدیریت است و ۳۶ سال سن دارد که ۱۵ سال آن را صرف ارائه مشاوره کرده است!

فرم درخواست پر میکند و ۷۲۷۸ پوند شهریه پرداخت میکند و ظرف ۴ روز، مدرک MBA برای این سگ فرستاده میشود.دانشگاه آمریکایی لندن ۱۱۰ هزار فارغ التحصیل دارد که برخی از آنها مانند این سگ در لندن زندگی میکنند و برخی دیگر در ایران و خاورمیانه به فعالیت های مدیریتی مشغولند (تا لیست فارغ التحصیلان را از روی سایت برنداشته اند بروید و سری بزنید!).

البته لازم به توضیح است که اکنون معلوم شده این دانشگاه آمریکایی نیست و در سنت کیس (همان کشور رویایی که ما ایرانی ها دوست داریم با پاسپورتش مقیم دنیای مدرن شویم!) ثبت شده و مشابه این مرکز ۳۵۰ مرکز دیگر در انگلیس فعالیت میکنند.

اما سه نکته که برای من مهم است:

۱) تصویر زیر نحوه توزیع فارغ التحصیلان را نشان میدهد. بیشترین آمار مربوط به خاور میانه است.

مدرک dba جعلی dba چرا مدرک آموزشی DBA معادل دکتری نیست ؟ AUOL Alumni

 

۲) جز اشاره ای مبهم در روزنامه همشهری بدون هرگونه ذکر نام و مرجع، این خبر در ایران بسیار کم منتشر شده و رسانه ها بسیار مبهم مطرح کرده اند که البته دلیلش را میتوان حدس زد.

۳) اینکه آیا دانشگاه آمریکایی لندن مقصر است یا آن سگ یا سازمانهایی که نه به انسانها و مهارتهای آنها، بلکه به اوراق بهادار(!) حقوق می دهند.

 

لینک مقاله محمدرضا شعبانعلی 

 

جالب اینجاست که هنوز هم مردم ما این مدارک همچون  dba را  معادل دکتری می دانند و فریب موسسات می خورند که با تبلیغ دکتری آنها را جدب می نمایند. در این بین موسسات هستند که به فکر دنیا و آخرت خود هم هستن و از پیشرو های این نوع مدارک و گواهینامه ها بوده اند . موسساتی که به کیفیت فکر می کنند و سعی در قول زدند نداشته اند یکی از این موسسات خوب بهار است که با توجه با دانش خوب خود توانسته دانش آموخته های بسیار خوبی تحویل اجتماع دهد .

خود من به شخصه به تدریس در موسسه ای هستم که این دوره ها رو برگزار می کند  ، و معتقدم این مدارک و گواهینامه ها مثل مدرک dba و مدرک mba  بسیار خوب هستند به شرطی که انها را با صرف زمان و کوشش به دست بیاورید . مدرک از این دست به تجربه های شما اضافه می کند ، اما معادل مدارک خاصی نیست و نباید قیاس مردم برای جذب مشاوران و اساتید قرار گیرد .  جمع اوری مدرک حتی برای من هم جذاب هست ولی سعی کرده ام تمام دوره ها رو به صورت آکادمیک و اصولی بگذرانم نه با تکیه بر پول و قدرت .  من به شخصه ترجیح می دهم دوستانم و  حتی خودم به دوره های آموزشی و تفریحی برویم که برای بازدید کارخانه ها و یا دوره های آموزشی حضوری با اساتید دانشگاه های واقعی برویم .

امیدوارم موسسات دیگر هم دست از این تبلیغات کاذب (  dba  دکتری است   ) بردارند ، و اساتید محترم همکار هم روی این واژه ها مانور ندهند .دوره هیا مشابه این می تواند یک کشب و کار را متحول کند و تاثیر شگرف بر شما خواهد داشت ، توصیه من به کسب دانش  است نه ساختن یک بت از خودمان . همه عزیزانی که این دوره ها را گذرانده اند غالبا برای کسب مهارتDBA و دانش این کار را می کنند نه چیز دیگری اما متاسفانه برخی برای کسب شهرت و پوشاندن سواد خود از ان استفاده می کنند . می خواهند در پوستر های خود واژه دکتر را داشته باشند . 

لطفا عقیده خودتان در مورد این گونه مدارک بنویسید  


حجم:
گوینده:
دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For: چرا مدرک آموزشی DBA معادل دکتری نیست ؟

شما همچنین ممکن است مانند سایر مقالات این نویسنده

٪ s را نظرات

 1. Sarabi می گوید

  سلام اگر کمی تحقیق می کردید متوجه می شدی که dbaدکتری مدیریت حرفا یست اینکه برخی یا حتی همه موسسات کیفتشان قابل بحث باشد و ماجرای آن سایت هم ربطی به اصل ماجرا ندارد

  1. pooya vadaie می گوید

   سلام
   جسارتا من خودم در موسسه ماهان استاد دوره های دی بی ای هستم منظورم از نگارش این مقاله توهم داشتن بعضی از دوستان در دکتری اختصاصی است .

 2. پوریا می گوید

  البته نمیشه اصل قضیه رو در مورد مدارک ارشد و دکترای حرفه ای فاکتور گرفت ؛ متاسفانه دیگه الان کار به جایی رسیده از دانشگاه آزاد تماس میگیرن می گویند بیایید دکترا بگیرید ؛ شهریه اقساطی می کنیم
  یه زمانی برا کنکور تست مبتکران می زدیم که رتبه ای به دست بیاید تا در یک دانشکاه خوب تحصیل کنیم ؛ الان دیگه خدا رو شکر ؛ گل و بلبل
  حرکت عرضی به نظر من بهتر از طولی در امور تحصیلی در وضعیت فعلی

 3. آرشا می گوید

  DBA دانشگاهى در استراليا و كانادا سه الى چهار ساله تمام وقت است و معادل دكتراست، در ايران تنها دانشگاه اميركبير DBA معادل دكترا ارايه مىدهد، الباقى (شامل دانشگاه تهران و شهيد بهشتى) فقط مدركى مى دهند كه معادل خارجى ندارد و در حد يك جوك است

 4. محمد می گوید

  سلام. لطفا صورت مسئله را پاک نکنید… وقتی ازنظر علمی چندین دهه عقب باشیم متاسفانه عده ای می آیند و این حرف ها را می زنند اولاٌ دوره دی‌بی‌ای (به انگلیسی: Doctorate Of Business Administration – DBA) و یک مدرک دکترای تحقیقی است. حالا درایران سیستم آموزشی آن برای دوره تیروکمان و دقیانوس هست ربطی به این ندارد افرادی که این مدارک را می گیرند. دکتر نیستند.. زیرا درکشور ما آنقدر کلاس های کنکورو پیچ وخم گذاشتند که البته بسیاری نیز حالا به قول بعضی دوستان با پول دکترا و چه بسا( پسا دکترا ) میگیرند. و به دیگران خم ابروو ژست یک گونی مدرک دانشگاهی با عنوان پرفسور. دکتر. مهندس میگیرند. این طبیعی هست درتمام کشورها هست.. ودراین بین افرادی هم هستند اتفاقا این دوره ها را هم می گذرانند. و نه تنها عنوان دکترای تحقیقی هم کسب می کنند. بلکه به توسعه اقتصاد خود و جامعه نیزکمک می کنند.هم درایران نمونه این افراد هستند که کارآفرین هستند و هم درخارج ایران. پس صورت مسئله قابل پاک شدن نیست

 5. امیر رضا می گوید

  من تحصیل کرده PHD هستم .
  DBA مخفف عبارت Doctorate of Business Administration است که به فارسی “دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار” برگردانده شده است. این دوره با هدف استفاده کاربردی از علم روز مدیریت برای ارتقا و توسعه کسب وکار برای مدیران ارشد سازمان ها ارائه می شود و در واقع می توان گفت دوره DBA عالی ترین سطح آموزش مدیریت برای مدیران سازمان ها است
  دوره DAB جامع ترین دوره دکتری مدیریت سازمانی و اجرایی میباشد که باعث تحول در سازمانها در سراسر جهان بوده است (برای اطلاعات بیشتر میتوان به سایت های دانشگاه معتبر جهان رجوع کنید ) اما به دلیل اختلاف ماهیت با PHD تعدادی افراد مخصوصا دارندگان و همچنین محصلین در دوره های PHD این دوره ها را متفاوت میدانند .
  پی‌اچ‌دی (به انگلیسی: (مخفف واژهٔ لاتین فیلاسفیا دکتر یا (Phd .Philosophiae Doctor) دورهٔ دکتری در علوم را گویند دکترای عمومی DVM گفته می‌شود. دکترای تخصصی در این رشته‌ به دو نوع دکتری PhD و دکترای تخصصی بالینی (رزیدنتی یا دستیاری) تقسیم می‌شود. ارائه پایان‌نامه اصلی‌ترین و بیشترین بخش این دوره ها را در بر می‌گیرد. دکترای تخصصی بالینی در دامپزشکی (DVSc) که اخذ آن معمولاً ۴ سال طول می‌کشد و مدت تحصیل و تعداد واحدهای بالاتری از دوره پی اچ دی دارد، شامل گذراندن دوره‌های بالینی، تئوری، پایان‌نامه، تدریس و … می‌باشد؛ در رشته های پزشکی و داروسازی و دندانپزشکی نیز دوره های تخصصی موجود می باشند که بعد از اخذ MD یا دکترای عمومی پزشکی و PharmD یا دکترای عمومی داروسازی و دکترای عمومی دندانپزشکی دانشجویان می توانند در آزمون ورودی این دوره ها شرکت کنند. در دکترای تخصصی این رشته ها نیز برخی از رشته ها تخصصی (دوره رزیدنسی) و برخی دیگر دوره PhD می باشند. بطور معمول طول مدت رزیدنسی ۴ سال بوده ولی برای برخی رشته ها متفاوت می باشد .بعنوان مثال طول دوره رزیدنتی جراحی در پزشکی و دامپزشکی ۵ سال بوده و جراحی زیبایی فک و صورت در دندانپزشکی ۶ سال است و شامل دروس عملی و دستیاری٬ پژوهش و تدریس می باشد. بنابراین برای اخذ مدرک دکتری تخصصی بالینی در دامپزشکی یا پزشکی با احتساب دوره عمومی باید حدود ۲۸۰ تا ۳۰۰ واحد درسی را گذراند که معمولاً ۱۰ تا ۱۲ سال طول می‌کشد. این میزان در مورد دکترای PhD با احتساب دوره عمومی چیزی در حدود ۲۴۰ تا ۲۷۰ واحد درسی می‌شود. در حالی که در مورد دکترای سایر رشته‌ها مانند علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی، علوم انسانی، و… برای اخذ مدرک PhD گذراندن تنها حدود ۲۰۰ واحد از ابتدای دوره شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری کافی است.

 6. امیر رضا می گوید

  ضمنا دوره DBA دانشگاه تهران از تمامی دانشگاه ها معتبر تر هستش دوست من الان با این مدرک در یکی از دانشگاه های کانادا در دانشگاه مشغول به کار شده و من با مدرک PHD در ایران بیکاااااااااررررر

  1. پژمان می گوید

   دقیقا حرف امیر رضا درست است. لطفا صورت مسئله پاک نکنیدو دوره های MBA.DBAدوره های معتبر و مورد تائید مجامع آموزشی توسعه یافته بین المللی هستند حال درایران در نظام آموزش عالی ما که هنوز در عهد قجر برنامه ریزی و سیاست گزاری آموزشی می کند نباید توقع داشت که بیاید این دوره ها را به رسمیت بشمارد. افرادی که هم فکر می کنند این دوره ها کاذب هست. متاسفانه تحقیق و تفسیر و تحلیل درسی از این رشته های جدید ندارند. فقط مشغول پاک کردن صورت مسئله هستند. تعریف آنها از نظام آموزشی این هست. فرد کنکور بدهد.دو الی چهارسال یا بیشتر درس بخواند. نمره بگیرد. وبعد مدرک معتبر بگیرد. هیچ منطقی در مورد ارشد و دکتری تحقیقاتی ندارند

 7. احمد می گوید

  دهن پور کن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  چه نگارنده با سوادی… شما که با مدرک گرایی مشکل داری بی زحمت برگز کلاس اول ابتدایی و آیین نگارش رو از پایه شروع کن
  “دهن پور کن” نیست؛ دهن پر کن درسته

  1. پویا ودایع می گوید

   سلام

   ممنونم که ایراد های ما را می گویید .
   لطفا شما هم ایمیل واقعی بگذارید که ماهیت مشخص شود دیگران سوء برداشت نکنند .
   خود شما هم الان غلط املای داشتید … برگز نیست برگرد است
   ممنونم

 8. علی می گوید

  با سلام و خسته نباشید خدمت استاد ودایع
  به نظر من بهتر بود یک راست و صریح موسسات وابسته به خودتون رو تبلیغ میکردید. تحقیر دیگران برای بالاتر نشان دادن خود یکی از راه های تبلیغات است که در مطلب بالا این موضوع مثل روز روشن است.
  با تشکر

  1. پویا ودایع می گوید

   سلام
   خوشبختانه چند سالی است وابسته نیسیتیم به جایی و اینکه خواهشا دوست عزیز ایمیل اصلی بزارید تا جواب رو هم دریافت نمایید .

   با تشکر

 9. ندا می گوید

  یکی از دوستان من که مدرک لیسانس داشت ۲۵ میلیون تومن همون زمان ثبت نام به یکی از همین dba دهنده ها داد. بعد از دوهفته اموزش بهشون مدرک دکتری دادن. البته یه جشن هم واسشون گرفتن و لباس فارغ ااتحصیلی هم در اختیارشون قرار دادن تا عکس بگیرن. خیلی خوب

 10. حسین می گوید

  از یک استاد بعیده این سبک رفتاری
  آدما وقتی خودشون یچیزی رو ندارن شروع می کنن به تخریب اون چیز .
  الان مدرک mba و dba بسیار بسیار معتبره و چون معتبره مردم میرن میخرنش تا باهاش فخر بفروشن . خیلی ها زحمت می کشن و یک سال این دوره ها رو می گذرونن . شما با حرفت و مثال از سگ توهین کردی به همه این افراد . در ضمن الان تو دنیا دارن به سگ آموزش میدن …. پس حتما آموزش هم …
  لطفا در متنی که تهیه کردید دقت کنید .

  1. پویا ودایع می گوید

   دو نکته :
   یک . خبر دادن مدرک دکتری یک سگ رزونامه همشهری زدند .ما و جناب شعبانعلی فقط باز نشر کردیم
   دو . بنده هم از اساتید هم دپارتمان های اموزشی اموزشگاه ها در دروه های MBA و DBA هستم . و خودم این مدرک دارم و با حضور فیزیکی در کشور خارجی این مدرک اخذ کردم ( سال ۲۰۰۸ )

   نکته واقعی بحث اینجاست که موسسات متافانه از این روند دارند سواستفاده می کنند در صورتی که در دنیا سیستم اموزشی برای این دوره ها کاملا متفاوت است . من و امثال من خواهان با کیفیت شدن این دوره ها هستیم نه چاپیدن به اسم اولین استاد و اخرین فن و …….

 11. حسین می گوید

  اساتید دانشگاه های واقعی ؟
  خیلی جمله جالبی بود . اساتید غیرواقعی هم داریم .
  من به شخصه حاضر نیستم پولمو خرج کنم و در کلاس اساتید دانشگاهی واقعی بگذرونم .
  اساتیدی که بازار رو ندیدن و فقط کتاب خوندن . الان استادی دارم که لیسانس داره و واقعی هم نیست ولی تو بازار دکتر شده . من حرف اون آدمو دوست دارم . و پولمو خرج اون میکنم .

  1. پویا ودایع می گوید

   قطعا تجربه در کنار تحصیلات سرعت رشو پیشرفت بیشتر خواهد کرد . ما هم مخالف روخوانی بعضی از اساتید هستیم . روخوانی از برایان و انتونی و …… چیزی که تست نشده را به همه می گویند و ابلاغ می کنند !!

 12. بهمن می گوید

  دوستان انقدر تو سر دورهdba نزنید. اگر کسی در یک رشته خاص تجربه عملی کافی داشته باشد. دورهphdبرایش مفهوم ندارد. من خودم در یک رشته خاص بامدرک کاردانی ازیک دانشگاه معتبردرسال۶۹ مشغول شدم وبعداز ۲۰ سال کار عملی در این رشته رفتم برای دوره کارشناسی با کنکور هم وارد شدم . اما دانشگاه چیزی برای گفتن برای من نداشت . وبعد از دریافت کارشناسی . با کنکور رفتم برای ارشد ومجددا باز یک سری مایل پیش پا افتاده تحویل دادند. وجالب است که در دکترا دیگر این اشتباه را نمی خواهم کنم با علم اگاهی به phd در ایران می روم dba را می گذرانم در واقع در این دوره شاید بتوان یک جمع بندی ومتمرکز کردن ان ۲۰ سال تجربه را به روز کرد ودر دنیای رقابت وکسب وکار امروزی بکار بست ونتیجه گرفت وحالا وزارت علوم می خواهد به رسمیت بشناسد ویا نشناید. مهم حرفه ای بودن در یک رشته خاص است نه صرفابه صورت اکادمیک درس خواندن ..مدرک dba بدونه تجربه ارزش ندارد ولی اگر دریک رشته تجربه کافی داشته باشی می تواند بسیار مفید باشد. ودر همه جا قابل قبول

انصراف از پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه "چگونه با هر کسی ارتباط بگیریم؟"توضیحات بیشتر + خرید
+ +

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3

ضمانت بازگشت وجه یک ماهه

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3