زبان بدن محمد جواد ظریف 

0
زبان بدن محمد جواد ظریف Reviewed by پویا ودایع on May 25Rating:

زبان بدن دیپلماتیک یک سیاستمدار خندان

چاپ شده در روزنامه ایران دوم خرداد ماه ۱۳۹۴

زبان بدن ظریف  مرد سیاست این روزهای مذاکرات 

وقتی جان کری در حاشیه نشست عمومی سازمان ملل در نیویورک ، پای راست خود را بر روی پای چپ انداخت تنها یک دیپلمات مسلط به زبان بدن دیپلماتیک، مثل محمد جواد ظریف می دانست این حرکت توهین آمیز را می شود با اقدامی مشابه جواب داد ، این سیاستمدار خبره طی سالها حضور در عرصه سیاست بین المللی یکی از کاربلدترین مردان سیاسی ایران است که علاوه بر دانستن اصول و فنون مذاکره در زمینه سیاست خارجی ، زبان بدن غربی ها را به درستی می شناسد . این مسئله چنان مهم است که سایت دویچه وله آلمان و یا نشریه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور، به طور جداگانه به زبان بدن آقای ظریف در مذاکرات پرداخته و به نوعی سعی در تفسیر و توضیح آن کرده اند. زبان بدن چیست و آیا  تا این اندازه مهم و قابل توجه است؟ دکتر ظریف درمیمیک چهره و حرکاتش چه نکاتی را رعایت کرده است که کمترین میزان گاف را در برابر دوربین های متعدد رسانه ای از او ثبت شده و به یکی از محبوب ترین چهره های سیاسی ایران در داخل و خارج تبدیل شده است؟

 به کوشش : سرکار خانم سعیده خداوردیان

کارشناس : مهندس پویا ودایع ، متخصص و مدرس زبان بدن

استفاده درست زبان بدن ظریف زبان بدن ظریف زبان بدن محمد جواد ظریف  IMG14282801

یک قرن تاریخ

اگر بخواهیم به طورمختصر و مفید به تاریخچه زبان بدن  بپردازیم باید از چارلز داروین به عنوان اولین کسی که به طور علمی روی زبان بدن کار کرد ،نام ببریم . مطالعات اولیه داروین و داوینچی روی سگ ها و گربه ها و برای درک پیام هایی بود که آن ها سعی داشتند توسط حرکات بدن یا دمشان به یکدیگر و به انسان ها برسانند .  در سال۱۸۷۲کتابی به نام ” بیان احساسات در انسان و حیوان ” توسط داروین منتشرشد که  در آن کتاب عنوان کرد ، تمام پستانداران به احساسات در چهره اعتماد می کنند، ضمن این که او با مطالعه برداشت های گروهی ۲۴ نفره از تصاویر ثبت شده توسط  یک عکاس فرانسوی،  در زمینه مفهوم حرکات و اشکال چهره انسان به آزمایش و ثبت مشاهداتش در کتاب پرداخت . جالب است بدانیم امروزه بیش از ۲۰۰۰ حالت چهره برای انسان ها ثبت و شناخته شده است  ولی متخصصین زبان بدن می گویند: تنها ۳۰۰ الی ۴۰۰ مورد از این تعداد برای ما دارای مفهوم هستند و سایر حالات  فعلا برای ما بی معنی است . معروف ترین کتاب موجود زبان بدن بعد از قرن بیستم ، متعلق به  آلن پیز استرالیایی است که در حدود سی سال پیش و بعد از ده سال مطالعه ، مصاحبه و پژوهش، آن را نوشت و به عنوان کتاب مرجع زبان بدن هنوز هم کاربرد دارد  . پویا ودایع هم به عنوان یک مختصص ایرانی در مورد زبان بدن ظریف همراه ما شده است در این مقاله . 

استفاده درست زبان بدن ظریف -0 زبان بدن ظریف زبان بدن محمد جواد ظریف  453430 953 1

جنگ جهانی دوم و آغاز چهره شناسی

 زبان بدن بدن ظریف  : توجه به کاربرد و اهمیت چهره شناسی در سیاست هم به جنگ جهانی دوم وقصه نیروهای داوطلب ژاپنی که برای خدمت درارتش به میدان آمده بودند باز می گردد ، در آن زمان نیروهای مردمی از سراسرژاپن برای کمک به رزمندگان به جبهه ها می آمدند اما خودشان درست نمی دانستند در کدام بخش می توانند بهتر کار کنند واصلا برای چه پستی مناسب هستند ؟ درچنین موقعیتی یک نفرادعا کرد که از روی چهره اشخاص می تواند استعدادها و بهترین کارایی آنان را حدس بزند . او می توانست بگوید یک ژاپنی داوطلب برای جنگیدن بهتر است یا پرستاری ونود درصد پیشگویی هایش هم درست از آب در می آمد . از این زمان به بعد چهره شناسی به عنوان یک تئوری به طور جدی تری موردتوجه قرار گرفت اما باز هم به آن ایرادات زیادی وارد بود از جمله این که چهره افراد در طی دوره های زمانی دستخوش تغییر می شد و از طرفی هم عمل های جراحی زیبایی و مواردی که  چهره شناسی های قبلی فرد را نقض می کردند باعث میشد نتایج چهره شناسی همیشه دقیق نباشند . هر چند فرضیه های چهره شناسی همیشه توسط روان شناسان مورد نقد جدی قرار داشتند اماهنوز هم پی بردن به درونیات افراد به کمک خطوط وفرم صورت طرفداران خودش را دارد و حتی به آن استناد می شود !

زبان بدن ظریف- پویا ودایع - تن گفت  زبان بدن ظریف زبان بدن محمد جواد ظریف  eefaa804 72cf 4280 a4b3 b93580c4e4e6

آیا زبان بدن برای مذاکره مهم است؟

مهندس پویا ودایع متخصص زبان بدن در جواب این سوال می گوید : “هر چند بعد از مذاکرات هسته ای ایران توجه به زبان بدن تیم مذاکره کننده مورد توجه جدی قرار گرفت اما باید بگویم از نظرمن این که گفته می شود زبان بدن نیمی از مذاکره است افسانه ای بیش نیست . زبان بدن مهم است و کار کرد خودش را به عنوان یکی از عوامل تسریع کننده در روند هر مذاکره ای می تواند پیدا کند اما نمی تواند یک عامل تاثیر گذار مطلق باشد ” از آنچه این کارشناس زبان بدن می گوید این طورمی شود نتیجه گرفت که  اگر یک تیم مذاکره کننده ، فنون مکالمه ومذاکره دیپلماتیک را نداند اما زبان بدنش صد در صد هم درست و دقیق باشد، راه به جایی نخواهد برد.با این حساب، زبان بدن به شما کمک می کند از ۳۰ تا ۴۰ درصد زودتر به مقصد برسید اما این طور هم نیست که دستتان را بگیرد و به مراد مذاکرات حرفه ای تان برساند.

با این مقدمه به بررسی چهره و زبان بدن  ظریف و علت مقبولیت بالای بین المللی و داخلی اش می پردازیم  :

ظریف زبان بدن - مهندسی زبان بدن زبان بدن ظریف زبان بدن محمد جواد ظریف  IMG 1613

چهره پنبه ای ظریف ؟

زبان بدن ظریف  : خوب یا بد اولین چیزی که ما در هر برخورد انسانی می بینیم چهره و لباس افراد است، به علاوه ما عادت کرده ایم اگر کسی چاق است بگوییم تنبل است و اگر قد بلند و نحیف است او را بطور پیش فرض بیمار بدانیم اما وقتی فردی متناسب باشد به نظرمان معقول هم جلوه می کند ، دکتر ظریف متناسب است پس درنظر اول معقول هم هست. چهره  سفید و روشن او  مردی بالغ و جاافتاده را ترسیم می کند که به دلیل داشتن ابروهای منظم و ریش کوتاه شده آنکادر، همیشه منظم، تمیز و منضبط به نظر می رسد.

 عضلات چهره دکتر ظریف در مقابل احساساتش خوب واکنش نشان می دهند  ( این یعنی استفاده زبان بدن ظریف ) و عینک ظریف و بی فریمش هم نوعی فرزانگی به او می بخشد ضمن این که او به ندرت اضطراب ، ناراحتی و خستگی اش را با بالا پایین کردن و بازی با عینکش اعلام می کند از طرف دیگر هم واکنش های چهره دکتر،  درست ، کنترل شده و به موقع است ، چهره ای که مثل پنبه انعطاف دارد و حالات ثخشم،خوشحالی ، موفقیت و آرامش را به راحتی منتقل می کند . نکته این جاست ، هر چند شاید عده زیادی او را به عنوان سیاستمدار خندان به یاد آورند اما باید توجه کرد که علت مقبولیت عمومی چهره دکتر ظریف در عرصه داخلی و بین المللی تنها لبخندهایش نیست بلکه تسلط او در بیان آگاهانه و کاملا کنترل شده احساسات و پیام هایش در برابرمردم، دوربین ها و رسانه هاست .(  استفاده درست زبان بدن ظریف )

زبان بدن ظریف- پویا ودایع9  زبان بدن ظریف زبان بدن محمد جواد ظریف  66915 230

نشستن و ایستادن آقای ظریف

زبان بدن ظریف از یک نگاه دیگر : دکتر ظریف در اغلب مواقع ساده و راحت می نشیند و کمتر پیش می آید که موقع نشستن، پاها را روی هم بیندازد ویا بیش از حد باز کند. این دیپلمات آشنا به زبان بدن ، حتی در نوع ایستادنش، همیشه دقت کرده و درست عمل می کند .اگر به تصاویر ثبت شده نگاه کنیم می بینیم ، او هیچ وقت موقع ایستادن، پاهایش را کاملاجفت نکرده  و یا آن ها را بیش از حد باز نمی کند بلکه در اغلب مواقع ، پاهایش چه موقع سخنرانی و چه برای عکس های دسته جمعی ، به اندازه عرض شانه باز است و کاملا صاف می ایستد . نوع ایستادن هر کس در مراودات دیپلماتیک معانی خودش را دارد به طور مثال پا جفت کردن نشانه ترس و باز کردن بیش از اندازه پاها هم نشانه بی ادبی و توهین  است ، دکتر ظریف به صورت خود آگاه یا ناخودآگاه همیشه درست می ایستد. او از معدود سیاستمدارانی است که  به خوبی می داند درمقابل هر فرد با توجه به جنسیت وسمت او با چه زاویه ای بنشیند و در چه فاصله ای بایستد ، نوع نشستن او در برابر جان کری با نوع نشستن در مقابل معاون کری فرق دارد ضمن این که موقع ایستادن ،همیشه فاصله اش را با مخاطبش به درستی تنظیم می کند واز همان ابتدا به مقدار لازم به او نزدیک می شود .(  استفاده درست زبان بدن ظریف )

 نکته دیگر هم این که  موقع نشستن ، ایستادن و انجام حرکات غیر کلامی ، جهت مذاکرات کاری در محیط های غریبه ، مدرسین زبان بدن، همواره تقلید کردن آینه وار را توصیه می کنند در همین راستا به نظر می رسد دکتر ظریف برای برقراری بهتر ارتباط،  گاهی هوشمندانه زبان بدن غربی ها را تقلید می کند.  .

زبان بدن ظریف- پویا ودایع 2 زبان بدن ظریف زبان بدن محمد جواد ظریف  67267

حرکت دست ها

و اما زبان بدن ظریف و دست هایش : در طی انجام هر مذاکره ای دست ها دارای یکی از مهم ترین کارکردها به عنوان بخشی از زبان بدن افراد هستند . دکتر ظریف کسی است که در استفاده از دست ها، همیشه هوشمندانه عمل می کند . او نه مثل آنجلا مرکل و سارکوزی در استفاده از دست ها افراط می کند و نه دست هایش را بلا استفاده ، کنارمی گذارد.وقتی دو دستی به هم دست می دهیم یعنی ما به هم نیاز داریم یا مثلا در ژاپن موقع تعظیم کردن دست نمی دهند .

وقتی شخصی به نظافت خودش اهمیت می دهد ناخود آگاه رفتارش هم تحت تاثیر قرار می گیرد کت شلوار روی زبان بدن تاثیر می گذارد لباس و انتخاب لباس چون بدن و فکرش سال ها اون طرف بوده ذهنیتش با آن جا زبان بدن مشابه با زبان بدن خارجی ها دارد.(  استفاده درست زبان بدن ظریف )

زبان بدن ظریف با اعتماد سازی با تکرار

می گویند اگر ما یک نفر را هر روز یا چند وقت یکبار به طور منظم ببینیم به او اعتماد پیدا می کنیم، دکتر ظریف به خاطر سالیان طولانی حضورش در سازمان ملل برای غربی ها چهره ای آشنا دارد و می توانند زودتر به او اعتماد کنند .حضور سی ساله ظریف در آمریکا و آشنایی کامل با زبان و فرهنگ مردم آن کشور باعث شده که به خوبی زبان بدن و علایم غیر کلامی ارتباطی بین شان را بشناسد و از آن ها در موقع لزوم استفاده کند . یک بخش مهمی از کاربرد زبان بدن به استفاده درست از علایم و حرکات با توجه به فرهنگ کشور مقصد برمی گردد در همین راستا  تقلیدهای به جا و آگاهانه دکتر ظریف از زبان بدن مخاطبان غربی اش نشان می دهد که او به فراگیری و کار بردن زبان بدن بیگانگان مسلط است. زبان بدن ظریف رو می توان یک زبان بدن پخته و عالی دانست . 

زبان بدن ظریف- پویا ودایع زبان بدن ظریف زبان بدن محمد جواد ظریف  IMG15195877

زبان بدن دیپلماتیک یک سیاستمدار خندان / دکتر محمد جواد ظریف

  چاپ شده در  ویژه نامه روزنامه ایران دوم خرداد ماه ۱۳۹۴

زبان بدن ظریف این آقای سیاست ایران فرزند انقلاب


حجم:
گوینده:
دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For:  زبان بدن محمد جواد ظریف 

شما همچنین ممکن است مانند سایر مقالات این نویسنده

انصراف از پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه "چگونه با هر کسی ارتباط بگیریم؟"توضیحات بیشتر + خرید
+ +

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3

ضمانت بازگشت وجه یک ماهه

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3