چگونه اراده خود را تقویت کنیم ؟

6
چگونه اراده خود را تقویت کنیم ؟Reviewed by پویا ودایع on Apr 29Rating:

گاهی احساس می کنی حوصله نداری دست به کاری بزنی؟ آیا گاهی احساس می کنی در برابر کاری که باید انجام دهی، مقاومت به خرج می دهی و بهانه می آوری؟اگر جواب هایت ناامید کننده است، ناراحت نباش؛ چون می توانی با اراده ای قوی رفتارت را بهتر کنی.

یادت باشد قدرت اراده و انضباط می تواند زندگی ات را متحول کرده و قدرت درونی ات را که برای موفقیت و رشد معنوی مهم است، فعال کند. داشتن یا نداشتن این مهارت ها عامل عمده ای است که تو را به سوی موفقیت یا ناکامی می برد. این قضیه برای تمام امور خواه پیش پاافتاده یا اساسی نیز بسیار مهم است.خواستن و همّت و اراده آن قدر مهم است که گفته شده، خواستن، توانستن است، یعنی این که اگر کسی علاقمند به انجام کاری باشد در مقابل سختی ها و مشقت های آن مقاومت می کند، پس گویا که از همین الان به مقصد و مقصودش رسیده است،

یا در اشعار می خوانیم:

همّت بلند دار که مردان روزگار         از همّت بلند به جائی رسیده اند
همّت اگر سلسله جنبان شود        مور تواند که سلیمان شود

برای این که بتوانید اراده قوی داشته باشید و برنامه هائی را که مد نظر دارید به اجرا در آورید، برنامه ای که در ذیل معرفی می شود اجرا نمایید: 

شناخت توانایی
تواناییهای بالفعل و بالقوه خود را بشناسید؛ موقعیت خانوادگی، اجتماعی، شغلی، وضعیت جسمانی و حالات روانی و به طور کلی شرایط زندگی و شخصیت خویش را به دقت مورد ارزیابی و مطالعه قرار دهید. من و دوستانم یک کلاس هم در همین خصوص اول خرداد ماه برگزار خواهیم کرد . برای ثبت نام می توانید به  تبلیغات سمت راست و یا بخش محصولات سایت مراجعه نمایید . 

تعیین هدف
از خود بپرسیدمی خواهم چه نوع زندگی داشته باشم؟ دوست دارید زندگی شما در ده سال آینده چگونه باشد؟ زندگی خانوادگی، اجتماعی، هدف های شغلی و علاقه مندی های خود را مورد توجه قرار دهید. اهداف باید شفاف، قابل اجرا، مطابق توان و استعداد و واقع بینانه باشد. اگر هدف جنبه بلندپروازی داشته و یا خارج از توانایی های شخصی باشد، با مشکلاتی مواجه می شوید که نتیجه آن، ناامیدی و دلسردی خواهد بود و  از ادامه کار باز می می مانید.

تقویت اراده چگونه اراده خود را تقویت کنیم ؟ چگونه اراده خود را تقویت کنیم ؟ photodune 1653918 young man enjoying his freedomrejoicing from his success in the xl
راه های تقویت اراده

تصمیم گیری
پس یکی از گام های اساسی در داشتن اراده قوی و موقعیت در زندگی این است که انسان در ابتدای هر کار تفکر و تأمل کند، اهداف خویش را معین کند، توانایی هایش را با دید واقع بینانه شناسایی نماید و آن گاه بدون تردید و وسواس بیش از حدّ، تصمیم گیری کند؛در هر کاری که تصمیم می گیرید پایدار باشید.

برنامه ریزی
باید برایت تمام امور خودت برنامه ای منظم داشته باشی؛ پس هر روز که از خواب بیدار می شوی، برنامه های خودت را طبق اولویت یادداشت کن و خودت را موظف کن که تک تک آن ها را انجام دهی، در صورت تخلف در هر ک دام خودت را تنبیه و در صورت موفقیت در اجرای هرکدام خودت را تشویق کن و به خودت پاداش بده.

تلقین
هر کلامی که از دهانت بیرون می آید، باور تو را می سازد. وقتی می گویی: «من آدم زرنگی نیستم»، در حقیقت حکم محکومیت خود را صادر کرده و به کائنات فرمان داده ای که تمام موارد منفی را به سویت سرازیر کند؛ سعی کن زمانی که گفتگوی ذهنی با خودت داری، کلام تو از موضع قدرت باشد؛ چون هر آنچه را که به خودت می گویی، چندبرابرش به خودت بر می گردد. اول ذهنت را بررسی کن و ببین بیشتر اوقات خودگویی هایت مثبت است یا منفی؛ چون زیربنای هستی، تفکر است. اگر می خواهی مواردی عالی و مثبت در زندگی برایت پیش بیاید. نگرش و ذهنیت خود را تغییر بده و یادت باشد که نود درصد تغییرات خوب و بد زندگی ات به نوع نگرش تو نسبت به رویدادهای زندگی بستگی دارد و ده درصد آن به وقایع بیرونی وابسته است.

مبارزه با عادات ناپسند
یکى از عوامل مهم تقویت اراده، مبارزه با عادت‏هاى بد و ناپسند است؛ از این رو باید سعى شود با هواهاى نفسانى (که انسان را به اعمال ناپسند مى‏ کشاند) مبارزه شده و از عادات ناپسند جلوگیرى گردد.

اصل مقاومت
معناى مقاومت آن است که انسان در برابر شکست‏ها و ناکامى ‏ها ایستادگی کند؛ زیرا برخى از شکست‏ ها زمینه پیروزى‏ هاى بزرگ را فراهم مى‏کند. هرگاه برایتان مسئله ‏اى پیش ‏آید که به نظر بسیار مشکل، نا امید کننده و غیر قابل حل مى‏ رسد، آنچه شما را تا حصول پیروزى یارى خواهد کرد، اصل “تسلیم ناپذیرى” است.

business-success-morale چگونه اراده خود را تقویت کنیم ؟ چگونه اراده خود را تقویت کنیم ؟ business success morale

استفاده از قرارداد مشروط با خود
برای تقویت اراده می توان از قرارداد مشروط مثل نذر، عهد و پیمان روانشانسی ، استفاده کنید. مثلاً با کسی که برای شما خیلی محترم است، مطرح کنید که من باید این کار را انجام دهم و شما چون میدانید که نمی توانید از سخن خودتان نزد او برگردید، مجبور به انجام آن کار می شوید یا نذر کنید که اگر من فلان کار را انجام ندادم، باید این قدر پول به فلان فقیر یا مکان مقدس بدهم و یا مبغلی پول نزد کسی بگذارید. (پول یا چیزی که برای شما با ارزش است) بگوئید اگر این کار را نکردم این چیز برای شما.

امید داشتن
انسان باید در زندگى با امید زندگى نماید. یأس و نا امیدى انسان را از رسیدن به هدف باز داشته و روند زندگى را دچار مشکل مى‏ کند. آن دسته از بزرگان که قله‏ هاى موفقیت را کسب نمودند، امید به زندگى داشتند. از سوى دیگر برخى که در زندگى موفق نبودند، معمولاً نا امید بوده و یأس در زندگى آن‏ها بوده است.

چگونه اراده خود را تقویت کنیم

 


حجم:
گوینده:
دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For: چگونه اراده خود را تقویت کنیم ؟

شما همچنین ممکن است مانند سایر مقالات این نویسنده

٪ s را نظرات

 1. مانی می گوید

  میشه راهنمایی کنین من نمیتونم لود کنم ایمیلمو میگه اشتباست

 2. مهشید می گوید

  با سلام
  من با سایت شما توسط یکی از دوستانم اشنا شدم
  از صمیم قلب ازتون سپاسگزارم برای مطالب عالی و حرفه ایتون
  این مقالتون واقعا عالی بود
  فقط با بخش تنبیه خودمون خیلی موافق نبودم. اما در رابطه با مشروط کردن خود برای تقویت اراده شدیدا موااافقم
  در هر حال سپاس بی کران برای وقت و انرژی که میزارید

  1. vadaie می گوید

   سلام
   سپاس از اظهار نظر شما .
   نظر لطف شماست .

 3. سعیده می گوید

  یکی از اصلاحات بزرگ که می توان در راستای مبارزه با عادات ناپسند انجام داد ، تغییر ساعت های خوابیدن و بیدار شدن است. اگر بتوانیم به مرور صبح ها کمی زودتر بیدار شده و الگوی سحرخیزی را در خودمان ایجاد و تقویت کنیم بسیاری از هدف های دست نیافتنیمان آسان و قابل دسترسی خواهد شد. البته کار بسیار دشواری است و من بعد از سالها هنوز نتوانسته ام این مشکل را برای خودم حل کنم و آن را به صورت عادت در بیاورم. ممنون میشم اگر در این زمینه راهنمایی بفرمایید.

 4. طناز می گوید

  با سلام و سپاس

  این سایت بی نظیره. کلی چیز یاد گرفتم. ممنون و سپاسگزارم.

  با تشکر
  خوش احوال نظیف

  1. pooya vadaie می گوید

   با سلام
   ممنونم از لطف شما امیدواریم بهتر و بهتر شویم

   با تشکر

انصراف از پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه "چگونه با هر کسی ارتباط بگیریم؟"توضیحات بیشتر + خرید
+ +