پنچ مرحله زبان بدن – قسمت اول

0
پنچ مرحله زبان بدن - قسمت اولReviewed by پویا ودایع on Jan 3Rating:

 پنچ  مرحله‌ی زبان بدن

 

زبان بدن مانند یک کامپیوتر عمل می‌کند. همه‌ی ما به نوعی با زبان بدن آشنایی داریم اما هیچ یک از ما چگونگی عملکرد آن را نمی‌دانیم زیرا اغلب دریافت و پردازش ارتباطات کلامی توسط ضمیر ناخودآکاه ما صورت می‌گیرد. این موضوع بسیار ساده است. انسان‌ها به طور ژنتیکی به دنبال کشف علایم رفتاری و حالات چهره هستند و به سرعت به معانی آنها را درک می‌کنند. وقتی حالات یک فرد را می‌بینیم به سرعت و به‌طور ناخودآگاه درباره‌ی منظور او از این حالت‌ها قضاوت می‌کنیم.

ما انسان‌ها مدت مدیدی است که این کار را انجام می‌دهیم و می‌دانیم چکونه افراد را تحت تأثیر خود قرار دهیم و بر دوستان خود فائق آییم و بدون این که از جملات به طور شفاهی استفاده کنیم، از برخی از افراد دوری کنیم، به آنها نزدیک شویم و یا به مقابله با آنها بپردازیم. پیشینیان ما تصمیمات حیات‌بخشی می‌گرفتند که بر پایه‌ی برخی از اطلاعات بصری استوار بود که از یکدیگر به دست آورده بودند. آنها این کار را به سرعت انجام می‌دادند. در دوره‌های قبل، اگر فردی در معرض خطر قرار می‌گرفت، تصمیم‌گیری سریع در این شرایط یکی از موضوعات مهم مرگ و زندگی محسوب می‌شد.

با مشاهده رفتار دیگران و دقت در مورد این که چگونه از بدن خود در ارسال علائم غیرکلامی استفاده می‌کنند، می‌توانید اطلاعات بسیاری به دست آورید. اما برای دریافت این اطلاعات باید سیستم قضاوت خودکار خود را از کار بیاندازید و افکار خود را تجزیه تححلیل کنید. برای کشف معنای درست زبان بدن باید آن را در ارتباط با موقعیت در نظر بگیرید، آن را طبقه‌بندی و سپس ارزیابی کنید و با آنچه در کلام گفته شده تطبیق دهید و حدس بزنید این رفتار تا چه حد ثابت است و برای مؤثر واقع شدن از نظر فرهنگی آن را آماده کنید.

فیلتر کردن برداشت نخستین

علایم غیرکلامی کمک بسیاری به ما برای شکل دادن برداشت‌های اولیه می‌کند. توانایی ما برای انجام این کار یکی از غرایز حیاتی ما است. مسأله مهم‌تر این است که اگرچه مغز انسان به گونه‌ای طراحی شده است که به طور مداوم به این علائم غیرکلامی پاسخ می‌دهد، اما همه‌ی برداشت‌های اولیه‌ی ما صحیح نمی‌باشد. از همان زمان‌های بسیار دور، پیشینیان ما با تهدیدات و چالش‌هایی مقابله می‌کردند که با آنچه امروز در جامعه‌ی مدرن مواجه می‌شویم، بسیار متفاوت می‌باشد. زندگی امروز بسیار پیچیده‌تر است و در آن لایه‌هایی از محدودیت‌های اجتماعی و معانی متفاوت وجود دارد که با پیچیدگی ارتباط میان افراد در آمیخته است. این موضوع همچنین در محیط کار نیز صدق می‌کند؛ به خصوص زمانی که دریافت فرهنگ همکاری مشکلات خاص خود را دارد چرا که مجموعه‌ی بی‌نظیری از  محدودیت‌ها و راهبردهای رفتاری در فرهنگ همکاری وجود دارد.

با وجود این که برداشت‌های نخستین تا حدودی قابل اطمینان نیستند، اما می‌توانید توانایی خود را برای درک زبان بدن، با اتکا به ۵ مرحله‌ی :

۱ ـ زمینه    ۲ ـ گروه    ۳ ـ هم‌ارزی توافق     ۴ ـ تعادل    ۵ ـ فرهنگ

۵ مرحله زبان بدن  زبان بدن پنچ مرحله زبان بدن - قسمت اول 5 body language tips for your next job interview 1 638

زمینه  Contex

این منظره را تصور کنید: در یک شب سرد زمستانی با ریزش برفی سبک و وزش باد شمالی، یک زن را می‌بینید که روی نیمکت ایستگاه اتوبوس نشسته؛ تشخیص می‌دهید که یک همکار است. سرش را پایین گرفته و چشمهایش را بسته است. قوز کرده، اندکی می‌لرزد و در خود کز کرده است.

حال منظره تغییر می‌کند: همان خانم با همان موقعیت فیزیکی؛ اما به جای این که روی نیمکتی در خارج نشسته باشد پشت میز اداره کنار شماست. زبان بدن او قابل تشخیص است: سر پایین، چشم بسته، قوز کرده، می‌لرزد. علائم غیر زبانی همان است، اما مجموعه جدید تصور شما را از این علائم تغییر می‌دهد. در تصویر اول او می‌خواهد به شما بگوید که “من واقعاً سردم است”.

معنای ارتباط غیرکلامی با تغییر زمینه تغییر می‌کند. درست مانند یک معاملات املاک؛ موقعیت مهم است. ما نمی‌توانیم بدون در نظر گرفتن این که رفتار شخص در چه محیطی انجام گرفته، او را درک کنیم. هم چنان که در مثال بالا تصویر گردید، پیام فرستاده شده توسط زبان بدن زن، براساس این که در خارج نشسته باشد یا در دفتر کارش، به طور خودکار تغییر کرد. برخی از موقعیت‌ها نیازمند رفتارهای رسمی بیشتری است که باید در تفسیر آنها در قیاس با مجموعه‌های دیگر، تفاوت قایل شد.

هنگامی که مردم در مقابله با یکدیگرند، بیشتر زمینه از نوع رابطه میان آنها به دست می‌آید. یک فرد در رابطه با مشتری، رئیس و یک دوست می‌تواند زبان بدنی متفاوتی برای هر یک بروز دهد. ساعت روز، انتظارات براساس محاسبات قبلی و این که آیا پیش‌تر تعاملی در مجموعه خصوصی یا عمومی صورت گرفته؛ مجموع این متغیرها زمینه‌ای را زبان بدنی در آن اتفاق افتاده می‌سازد و لازم است که در هنگام ارزش‌گذاری معنا، مورد ملاحظه قرار گیرند. کلید فهم موضوع، آن است که: آیا رفتارهای غیر  کلامی بروز داده شده، مناسب زمینه‌ای است که در آن رخ می‌دهد یا نه؟

امتحان کنید

یک رفتار غیرکلامی را انتخاب کنید، شرایطی را که این رفتار در شرکت یا سازمان شما پسندیده است، ایجاد کنید. اکنون تمام زمینه‌هایی را که ممکن است این رفتار در آنجا نامناسب باشد فراهم کنید. از خود بپرسید چگونه موقعیت فیزکی می‌تواند معنی دیگری به یک حالت دهد. مثلاً در یک اداره خصوصی، در اتاق ملاقات با چند همکار، روی سکو جایی که یک هدیه تقدیم می‌شود، یا در راهرویی که مکالمات غیرجدی صورت می‌گیرد. چگونه موقعیت فردی یا کیفیت روابط می‌تواند معنی پیام غیرکلامی‌ای را که ارسال می‌شود تغییر دهد


حجم:
گوینده:
دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For:  پنچ مرحله زبان بدن – قسمت اول

شما همچنین ممکن است مانند سایر مقالات این نویسنده

انصراف از پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه "چگونه با هر کسی ارتباط بگیریم؟"توضیحات بیشتر + خرید
+ +

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3

ضمانت بازگشت وجه یک ماهه

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3