زبان بدن شهاب حسینی

زبان بدن شهاب حسینیReviewed by پویا ودایع on Dec 22Rating:

سوپراستاری که استاد زبان بدن است

شاید آن سال که برای اولین بار مجری جوان و خوش چهره ای به نام شهاب حسینی بر صحنه رسانه ملی ظاهر شد، کسی فکرش را نمی کرد که اوخیلی زود به یکی از مهم ترین ستاره های سینمای ایران تبدیل خواهد شد، هر چند که همان موقع ها هم چهره خوب و بیان مسلطش از ظهور یک هنرمند با استعداد، خبر می داد. شهاب حسینی که کار بازیگری را با تئاترهای دانشجویی و گویندگی در رادیو شروع کرده بود با برنامه تلویزیونی اکسیژن، درقامت یک مجری متفاوت به چشم آمد و با حضور در سریال های تلویزیونی، اولین گام هایش را در دنیای بازیگری براشت و در سینما هم بعد از بازی در چند کار با درخشش در فیلم های واکنش پنجم و محیا نشان داد می تواند کم کم به ستاره ای تمام عیار بدل شود ، چیز زیادی نگذشت که با حضورش در فیلم سوپر استار و دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد، در قامت یک سوپر استار واقعی، حضور خودش را کاملا درسینما تثبیت کرد و بعد از سوپر استار هم به طور مداوم پله های ترقی را پیمود تا به مدار صفر درجه، درباره الی و بعد از آن ، نقطه اوج کارنامه بازیگری اش یعنی “جدایی نادر از سیمین” رسید، اجرای بی نقص او در این فیلم نه تنها نقطه عطف حضور حرفه ای این بازیگر توانا است بلکه می توان به آن به عنوان یکی از درخشان ترین نقش آفرینی های هنرمندانه در سینمای بعد از انقلاب اشاره کرد، تسلط شهاب حسینی به چهره و بدنش از یک سو و مانور استادانه واستفاده درست از صدای تربیت شده اش، از سوی دیگر باعث شده که شاهد یکی از کامل ترین نقش آفرینی هایی باشیم که زبان بدن در آن به تمامی و به درستی با توجه به نقش، طراحی و اجرا شده است. این روزها به بهانه حضور این بازیگر موفق در سریال شهرزاد با حضور مهندس پویا ودایع، استاد و کارشناس زبان بدن، به زبان بدن شهاب حسینی می پردازیم؛ ستاره ای با اخلاق که بی اغراق یکی از بهترین های بازیگری این روزهای سینمای ایران است.

شهاب حسنی در شوق پرواز - زبان بدن زبان بدن شهاب حسینی cd08dd1c1dde757b8942d259c1b4a928

تفاوت ایستادن ها در شوق پرواز و شهرزاد 
بازی شهاب حسینی در سریال شوق پرواز و استفاده از حالت های ایستادن متفاوت و سر بالای او در اکثر صحنه های سریال به خوبی قابل مشاهده بود که نشان می داد، انگار او در نقش و لباس نظامی خود حل شده است و همانند یک سرباز همیشه ایستاده با سینه ای ستبر و صاف می ایستد. یکی از چیزهایی که روی زبان بدن فرد تاثیر مثبت و یا منفی می گذارد لباس و نوع پوشش آن ها است همان طور که لباس های نظامی دراین فیلم باعث شده که شهاب وادار شود صاف تر و راست تر از همیشه بایستد.
نگاه های او هم در این سریال کمی خشک و کاملا متفاوت با همیشه است. نوع استفاده از دست های شهاب در سریال شوق پرواز کاملا متفاوت و با استحکام و آهسته تر از فیلم های دیگر او است . ایستادن متفاوت با نوع نقش و لباس او را می توانید در سریال شهرزاد ببینید که درآن ایستادن به سبک مردان قدیمی را هماهنگ با پوشش کت و شلوار به خوبی اجرا کرده است. به طور کلی هم او علاقه خاصی به ایستادن مستقیم جلوی بازیگران دیگر دارد و حرکات خود را همیشه به راحتی و با استادی اجرا می کند . شاید رد پای اجراهای تلویزویونی او را بتوان در بازیگری اش یعنی همین نوع ایستادن های استوار و اجرای دیالوگ ها بشود دید.

™@B زبان بدن شهاب حسینی 245530 675
™@B

حوض نقاشی ، حرکات حساب شده 
یکی از بهترین استفاده از طن صدا یا زبان بدن شهاب حسینی را می توان در فیلم حوض نقاشی دید. حرکات خوب و حساب شده او از دست ها و میمیک صورت گرفته تا بازی بجا با صدا و لحن بیانش توانست به شکل باور پذیری کاراکتر و شمایل یک فرد استثنایی را روی پرده سینما جان ببخشد. حالت های خجالت و یا شرمندگی او با استفاده از جمع کردن کلی بدن و حالت های درست و تمرین شده انقباض صورت را می توان در جای جای فیلم و به خصوص سکانس های آغازین اش دید . حرکات خوب دست و حفظ آگاهانه یک سری از حالت های صورت در تمام طول بازی توسط شهاب حسینی ، تسلط زیاد او به اجزای بدنش و زبان بدن را به وضوح نشان می دهد. او که در استفاده از دست هایش معمولا تند عمل می کند و با حرکات انفجاری و سریع سعی در نشان دادن عصبانیت و یا ناراحتی خود دارد، در حوض نقاشی با بالا نگه داشتن دست هایش درطول فیلم کوشید تا حضور دست های معلول او بهتر حس شود .

زبان بدن - شهاب  زبان بدن شهاب حسینی 109669 762

زبان بدن چشم ها : نگاهش نارنجکی را در چشم های بیننده می اندازد

شهاب حسینی بازیگری است که معنی خوب نگاه کردن را می فهمد و این یعنی او با ارتباط چشمی در هنگام بازی نه تنها غریبه نیست بلکه در گرفتن ارتباط چشمی از نفر مقابل و گاهی میخکوب کردن تماشاگران تبحر دارد. استفاده او از نگاه های معنی دار و بازی کردن با حالات چشم های تیره وگیرایش، یکی از شاخصه های نقش آفرینی این بازیگر محسوب می شود . خوب است اشاره کنیم که ارتباط چشمی، فقط به زل زدن در چشم دیگران محدود نمی شود بلکه بازی کردن با چشم ها و انتقال حالات حسی و درونی از این طریق، کاری است که هر بازیگر باهوشی آن را به خوبی انجام می دهد و البته این کار یکی از سخت ترین و زیر پوستی ترین انواع بازیگری است. شهاب حسینی گاهی با نگاهش نارنجکی را در چشم های بیننده می اندازد که باعث می شود احساسات بیننده به موقع منفجر شود ضمن این که او می داند چه موقع نگاهش را بر دارد و تا چه زمانی این نگاه با معنا را ادامه بدهد. نگاه های خاص و گیرای او را در فیلم های محیا ، مدار صفر درجه و جدایی نادر ازسیمین متمایز تر از نقش آفرینی های دیگر او است .

IMG_7614 زبان بدن شهاب حسینی IMG 7614

شهرزاد و شهاب حسینی خاصش 
در سریال شهرزاد می توانید میمیک خاص صورت و حالت هایی از شهاب حسینی را ببینید که کمتر از او دیده اید . بیشتر بازی های او در این سریال به سمت بازی با صورت و حالات چهره رفته است و اگر به عکس های این سریال هم مراجعه کنید می توانید تنوع و تعدد حالات تازه ای از چهره او را درمقایسه با نقش آفرینی های قبلی اش ببینید . برای نمونه حالت هایی که ناشی از نارضایتی به دلیل نشستن سر سفره عقد و عدم هماهنگی با دیگران دارد، به طور محسوسی متفاوت است، لب ها و چشم های این بازیگر در سریال شهرزاد به طور کلی شکل تازه ای به خود گرفته اند که تا کنون در فیلم ها و سریال های دیگرش دیده نشده است . این نشان می دهد که چهره افراد با عضلات زیادی که دارند، می توانند احساسات زیادی را بدون استفاده از کلام وحتی با عکس ها انتقال دهند، سریال شهرزاد نشان می دهد که شهاب حسینی بیش از هر زمان دیگری به صورتش تسلط دارد .

شهاب حسینی در شهرزاد و زبان بدن زبان بدن شهاب حسینی IMG 1341

زبان بدن هماهنگ با مکان : در شهرزاد مکان را پوشیده است ! 
در سریال شهرزاد با دکور خاص و تاریخی فیلم انگار مثل لباسی است که بر تن همه بازیگران کشیده شده است و این لباس است که بعضی از رفتار های کلامی و رفتار غیر کلامی مجموعه را می سازد .آهنگ های قدیمی و موسیقی های دهه سی و چهل است که به حرکات بدن بازیگران فرم می دهد و آن ها را وادار می کند با زبان آن دهه ها صحبت کنند به طور کلی زبان بدن بازیگران با توجه به دکور و نقشی که دارند متفاوت است و هر چه بیشتر در نقش خود غرق شوند این حس را می توانند بهتر اجرا کنند . شهاب حسینی هم این مطلب را به خوبی درک کرده است و می توان توجه او به این نکات را درطرز نشستن او در سریال شهرزاد به خوبی مشاهد کرد . نشستن های او در این سریال متفاوت است و برقرار ارتباط او با مبلمان و فضای کار را به خوبی می توان در بازی اش دید . لمس قدرتمند دسته های مبل و درستی نوع نشست و برخاست و حتی تکیه دادنش به دیوار را می توان با توجه به طراحی فضای پیرامونش، کاملا حس کرد.

شهاب حسینی و زبان بدن زبان بدن شهاب حسینی 201552715384160a

زبان بدن خنده : خنده گاهی تلخ اما همیشه جذاب 
شاید جذابیت خاص خنده های شهاب حسینی کاملا مدیون جمع شدن چشم هایش باشد ، ما این نوع خنده را واقعی می پنداریم چون حالت لب ها تغییر می کند و رو به بالا می رود و چشم هم به طور هماهنگ می خندد و این همزمانی بازخورد خوبی برای بینندگان خواهند داشت البته حسن لبخند های شهاب درنقش آفرینی هایش اغلب به دلیل کوتاه بودن زمان لبخند و عدم خندیدن به هر موضوعی است یعنی من بودن خنده هایش انگار اصالت لبخند او را حفظ می کند، خنده او هر چند خیلی وقت ها کوتاه و حتی به قول بعضی ها تلخ است اما فاکتورهای یک لبخند مناسب و جذاب را دارد. ضمن این که دندان های ردیف و براق هم در نمایش یک خنده گیرا فاکتور بسیار مهمی هستند. خنده شهاب از چشم هایش شروع می شود و بعد ادامه پیدا می کند که البته به نظر می رسد شهاب حسینی در دنیای واقعی بیشتر از دنیای فیلم ها می خندد، چون اغلب فیلم هایش تلخ هستند.

شهاب حسینی و زبان بدن - زندگی ایدال زبان بدن شهاب حسینی IMAGE634340583503125000

جدایی نادر از سیمین 

تصویر بالا را خیلی وقت ها می توانید در شبکه های اجتماعی به بهانه های مختلفی ببنید . این نمایی از فیلم جدایی نادر از سیمین است، که هر ازگاهی کاربران با اضافه کردن مطالبی که دوست دارند از آن استفاده می کنند . چرا این تصویر این همه مورد توجه همه قرار گرفته است ؟ شاید دلیل اصلی استفاده این تصویر به صورت انبوه در میان کاربران شبکه های اجتماعی به خاطر بازی خوب و پخته شهاب حسینی در این نقش باشد . بازی کوتاه ، اما چنان پررنگ که هیچکس هم فکر نمی کرد سکانس های آن ، بعد از گذشت چندین سال همچنان استفاده شوند و مورد توجه قرار گیرد. استفاده از صدای بلند و غم دار او همراه با نوع راه رفتن، ایستادن، حرکات دست و نشان دادن احساساتش به کمک تمام اجزای صورت حتی پلک ها در سکانس هایی از فیلم، موج احساسات و رفتار غیر کلامی او را به خوبی انتقال می دهند . استفاده خوب شهاب از دست ها ، حرکات قدرتمند و سریع او در فیلم جدایی نادر از سیمین نشان از پخته شدن و به اوج رسیدن بازیگر او دارد . نقش حجت در فیلم، نیاز به حرکات خشن و گاه سردرگم دارد که شهاب حسینی با حرکات بدن و فرم هایی که به دست ها و صورتش می دهد و بازی کردن استادانه با صدای خود این نقش را به خوبی اجرا می کند . تصاویری که از حجت او در فیلم ساخته است بسیار باور پذیرو خودمانی است عشق او به همسر و دست و پا زدن او برای نگه داشتن همسر را می توان در جزییات حرکات او دید او فیلم را با زبان بازی نمی کند بلکه با بدن حس می دهد و بیان می کند.

شهاب حسینی و زبان بدن -21 زبان بدن شهاب حسینی DSC 3747

تفاوت زبان بدن شهاب واقعی با شهاب 
یکی از نکات جالبی که می توانید در مورد شهاب حسینی ببینی


حجم:
گوینده:
دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For: زبان بدن شهاب حسینی

شما همچنین ممکن است مانند سایر مقالات این نویسنده

٪ s را نظرات

 1. نیکو می گوید

  با سلام و احترام خدمت استاد عزیزم
  بسیار خرسندم که باز هم از شما اطلاعات خوب در مورد زبان بدن کسب کرده ام.
  اما من در این مطلب به شدت اغراق را مشاهده کردم.
  شما تمام زحمت دوستان (بخش گریم و کارگردان و فیلم بردار و حتی نویسنده که حالتها رو در نمایشنامه مطرح میکند) را کنار گذاشته اید و تمام مدت از خود جناب حسینی صحبت کرده اید.
  اما به شخصه معتقدم باید به خاطر داشت که یک بازگیر، بازی خواهد کرد و همواره جلو دوربین نقش می آفریند و اعضای پشت صحنه برای اپسیلون حرکت بازیگر ساعت ها فکر میکنند…

  1. pooya vadaie می گوید

   سلام

   ممنون به خاطر مطالعه دقیق و نکته سنجی شما / حق با شما است بنا به دلیلی که عرض می کنم . نویسنده اثر همیشه با من در تماس است و سعی می کند با ادبیات خود و دانش خود مطلب را ویرایش و تهیه کند که برای سیاست های نشریه هم مفید باشد .

   حرف شما کاملا منطقی و اصولی است خواهش می کنم بقیه مطالب رو هم مشاهده و نظر بدهید .

   با تشکر

 2. چی شده؟ می گوید

  دقیقا…دقیقا…
  داغونم کردی:-D

نظرات بسته شده است.

پیشنهاد ویژه "چگونه با هر کسی ارتباط بگیریم؟"توضیحات بیشتر + خرید
+ +

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3

ضمانت بازگشت وجه یک ماهه

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3