تماس چشمی در زبان بدن

0
تماس چشمی در زبان بدنReviewed by پویا ودایع on Dec 3Rating:

تماس چشمی در زبان بدن زبان بدن تماس چشمی در زبان بدنتماس چشمی 

چشم­ها یکی از پرمعنی ترین و گویا ترین بخش­های زبان بدن ما هستند.  چشم­ها در تفسیر زبان بدن حیاتی هستند و باید به دقت مطالعه شوند. به همین علت ایجاد تماس چشمی حیاتی است. شما می­توانید به چشمان طرف مقابل نگاه کنید و به این ترتیب معنی حقیقی حرف­های او را متوجه شوید.

به طور کلی زبان بدن و رفتار های غیر کلامی ما انشان ها با تماس چشمی ارتباط بهتری برقرار می­شود. به همین علت برداشتن عینک آفتابی هنگامی که می خواهید با فردی رابطه برقرار کنید و انتظار برقراری یک رابطه احساسی را دارید بسیار مهم است. برای مثال، افسران پلیسی که عینک­های خود را برمی­دارند معمولاً در بازپرسی­های خود نتایج بهتری از همکاری مظنونین و مردم می گیرند.تماس چشمی مستقیم، نشان­دهنده علاقه فرد مورد نظر است. اجتناب از تماس چشمی معمولاً نشان دهنده بی علاقگی، خجالت، فریبکاری، ناراحتی یا سلطه ­پذیری است.

حرکات چشم در زبان بدن 

مدلی وجود دارد که با نام NLP (برنامه ریزی عصبی-کلامی) محبوب شده است و هدف آن استفاده از حرکات چشم برای تشخیص نیات واقعی افراد است.  مطالعات زیادی در مورد این موضوع انجام گرفته و این مدل معمولاً وقتی حرکات چشم در زمینه و به همراه سایر ژست­ها تفسیر می­شوند موثر بوده است. به این منظورکافی است که به حرکات چشم فرد نگاه کنید و از این نمودار برای تفسیر علائم استفاده کنید.

تماس چشمی در زبان بدن زبان بدن تماس چشمی در زبان بدن

دقت کنید این مدل فقط یک نقطه آغازین است. تنها با یک حرکت چشم نمی­توانید نتیجه­گیری کنید. از علائم برای کاوش بیشتر استفاده کنید. برای مثال، با استفاده از این مدل می­توانید متوجه شوید یک سوال با رجوع به  حافظه یا با فکرکردن پاسخ داده شده است. از این مسئله می توان برای تشخیص دروغ گفتن فرد استفاده کرد.

محققان تحقیقات زیادی در این حوزه زبان بدن انجام داده­ اند تا متوجه شوند آیا می توان برای تشخیص دروغ بر حرکات چشم تکیه کرد یا خیر. مطالعات نشان می­دهد به طورکلی رابطه­ای قوی بین حرکت به سمت راست یا چپ چشمان و دروغ وجود ندارد. اما شاید در مورد بعضی افراد درست جواب دهد.علاوه بر این، حرکت به سمت راست یا چپ چشمان برای افراد راست دست و چپ دست فرق می­کند.

برای مثال، در مجموعه­ای از مطالعات جالب، wiseman  و همکارانش سال ۲۰۱۲ سه آزمایش انجام دادند. آن­ها در آزمایش اول حرکات چشم شرکت­کنندگان را درحالیکه کارهایی را که در یک اتاق کار انجام داده بودند گزارش می دادند با استفاده از دوربین اندازه­گیری کردند. کار به این شکل انجام گرفت که افراد یک گوشی تلفن را در یک کشو قرار می دادند و محتویات کشو را گزارش می دادند (برای گروه راستگو) یا گوشی را داخل یک کیف می­گذاشتند و لیستی از چیزهایی که باید در کشو می­دیدند تهیه می­کردند(برای گروه دروغگو). نتایج نشان داد تفاوت زیادی در علائم چشمان دو گروه هنگام گزارش دادن وجود نداشت.

اما اگر شرکت کننده در مورد برنامه­ریزی عصبی-کلامی می­دانست چه اتفاقی می ­افتاد؟ آیا به خاطر اینکه آموزش­های تشخیص دروغ بر پایه برنامه ریزی عصبی-کلامی دیده بودند، بهتر نمی توانستند دروغگوها را شناسایی کنند؟ در آزمایش دوم، شرکت­ کنندگان در آزمون تشخیص دروغ شرکت کردند. یکی از گروه­های شرکت کننده برای تشخیص حرکات چشم در برنامه ریزی عصبی-کلامی آموزش دیده بود و در گروه کنترل افراد شرکت کننده آموزش ندیده بودند. هیچ تفاوت خاصی بین گروه آموزش دیده و گروه کنترل دیده نشد.

شاید دلیل اینکه شرکت کنندگان نتوانسته بودند دروغ را تشخیص دهند این بود که دروغ­ها جزئی بودند و دروغ گفتن پیامدهای چندانی نداشته است. در آزمایش سوم، محققین تصمیم گرفتند موقعیت­هایی از دنیای واقعی را تحلیل کنند که در آن­ها دروغ گفتن عواقب بدی برای افراد داشت. آن­ها مجموعه ای از فیلم­های ویدیویی افرادی که در مکان عمومی تقاضای بازگشت سالم یکی از نزدیکان گمشده را داشتند تحلیل کردند. این ویدیوها از کشورهای مختلف انتخاب شد و نیمی از آن­ها دروغ می گفتند(دلایل قوی برای آن بود) و نیم دیگر راست می­گفتند. این تحلیل نشان داد که تفاوت زیادی بین حرکات جسم دروغگوها و راستگوها نبود. در نهایت نتایج نشان داد هیچ ارتباطی بین حرکات به سمت چپ و راست چشم ودروغ گفتن وجود ندارد. مطالعات نشان می دهند افرادی که دروغ می­گویند بیشتر تمایل دارند از کلمات تردیدآمیز مانند «شاید» و «ممکن است» استفاده کنند و بیشتر پلک می زنند و کمتر صحبت می­کنند.(ten Brinke,2011)


تماس چشمی در زبان بدن -2 زبان بدن تماس چشمی در زبان بدن                    2

تماس چشمی در زبان بدن میان حیوانات هم رواج فراوان دارد 

بنابراین، به طور کلی  اگر فردی را نشناسید حرکات چشمان و رفتار زبان بدن  منبع قابل اتکایی برای تشخیص دروغ نیستند. اما اگر فردی را می­شناسید و می­توانید حرکات چشم او را بر اساس گفته­ هایش دنبال کنید، درطول زمان الگویی را شناسایی خواهید کرد  که با استفاده از آن می توانید تفسیرهای خود را بهبود دهید. سپس می­توانید تشخیص دهید وقتی چشمان خود را حرکت می­دهند از حافظه خود استفاده می­کنند یا در حال فکر کردن هستند.

حرکات چشم در زبان بدن بحث گستره ای دارد که در چندین مقاله در مورد آن مقالات زیادی در وب سایت وجود دارد می توانید به آنها نیز مراجعه کنید .


حجم:
گوینده:
دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For: تماس چشمی در زبان بدن

شما همچنین ممکن است مانند سایر مقالات این نویسنده

انصراف از پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه "چگونه با هر کسی ارتباط بگیریم؟"توضیحات بیشتر + خرید
+ +

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3

ضمانت بازگشت وجه یک ماهه

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3