آیا توانایی مذاکره، یک موهبت خدادادی است؟

آموزش مذاکره-۹۵-۶-۱۹

آیا توانایی مذاکره، یک موهبت خدادادی است؟

 

من هرگز در عمرم یک مذاکره کننده مادرزاد ندیده‌ام. بهترین مذاکره‌کنندگانی که تا کنون ملاقات کرده‌ام همگی با تمرین و کسب مهارت به آن مرحله رسیده بودند، نه به دلیل داشتن ژن‌های مرغوب! هر شخصی می‌تواند با تمرینات هدفمند، پیشرفت و ترقی کند. در واقع، این تنها راه ممکن برای تبدیل شما به یک مذاکره‌کننده حرفه‌ای است.

آموزش مذاکره-۹۵-۶-۱۹ مذاکره آیا توانایی مذاکره، یک موهبت خدادادی است؟ Negotiation skills badge

متأسفانه، بسیاری اعتقاد دارند که توانایی افراد در مذاکره به ژن‌های آنها مربوط است و مذاکره را مانند “رهبری” مهارتی خدادادی می‌دانند.در اولین گام‌ها برای کسب مهارت مذاکره، متوجه خواهید شد که تجربه، عاملی اصلی است که می‌تواند تأثیر زیادی بر نتیجه مذاکرات هر فرد داشته باشد. برای اینکه بتوانید از تجربه به عنوان یک ابزار مهم برای تقویت مهارت مذاکره استفاده کنید، قانون I-C-E را به خاطر بسپارید:

■ نتیجه حاصل از هر تجربه باید بی‌درنگ (Immediate) ثبت و بررسی شود (ترجیحاً ظرف مدت یک ساعت).

■ نتیجه باید به روشنی (Clear) تشریح شده و مورد بحث قرار گیرد تا در مورد آن برداشت اشتباهی صورت نگیرد.

■ با استفاده از روش‌های مختلف، از تجربیات قبلی برای افزایش اثربخشی (Effective) مذاکره‌های آینده، استفاده شود.

حسن مهارت مذاکره در این است که می‌توان آن را با تمرین، تقویت کرد. یک روش کارآمد این است که بلافاصله پس از جلسه مذاکره یا تمرین‌هایی که در این رابطه انجام می‌دهید، فردی حضور داشته باشد که بتواند نکات مثبت و منفی مذاکره شما را ثبت کند و هر نکته را با دلیل به صورت کاملاً شفاف برای شما تشریح کند. به دنبال روشی باشید که عدم تکرار اشتباهات شما را به نوعی تضمین کند. به تجربه ثابت شده که با تکرار این فرایند، مهارت افراد تا حد زیادی بهبود یافته و افزایش می‌یابد.

همزمان با خواندن این مقاله، توصیه می‌کنم این نصیحت قدیمی را آویزه گوش خود کنید که: “تمرین، انسان را کامل می‌کند”. مهارت‌های ذکر شده در هر فصل را تمرین کنید و در صورت امکان، نتایج فوری و روشن آنها را با خود مرور کنید تا بیش از پیش موفق شوید. مهارت گفتگوی تجاری  را با خود تمرین کرده و خود را بیازمایید. هرچه زمان و تلاش بیشتری را در زمینه تمرینات گوناگون مذاکره و ترفندهای آن صرف کنید، بیشتر خود را برای مذاکره‌های سرنوشت‌ساز، آماده ساخته‌اید.

اموزش - مذاکره -کلاس مذاکره آیا توانایی مذاکره، یک موهبت خدادادی است؟ 20151014114228 shutterstock 191199293

به یاد داشته باشید که توانایی شما در به ثمر رساندن مذاکره‌های مهمی که در زندگی خواهد داشت، ربطی به ساختار ژنتیکی‌تان ندارد. فقط یک عامل بر این توانایی تأثیرگذار است و آن هم “میزان انگیزه‌تان برای پیشرفت کردن” است.

بهترین مذاکره‌کنندگانی که تا کنون ملاقات کرده‌ام همگی با تمرین و کسب مهارت به آن مرحله رسیده بودند، نه به دلیل داشتن ژن‌های مرغوب!

 

دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
برای استفاده از کد QR می بایست گوشی خود را در مقابل این کد قرار داده تا لینک در گوشی شما نمایش داده شود QR Code For:  آیا توانایی مذاکره، یک موهبت خدادادی است؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *