آموزش زبان بدن قسمت شانزدهم

0
آموزش زبان بدن قسمت شانزدهمReviewed by پویا ودایع on Nov 7Rating:

آموزش زبان بدن قسمت شانزدهم

  چرا خندیدن مسری است؟

حتما این مسئله را تجربه کردید که وقتی به کسی لبخند می زنید، آن فرد هم به شما لبخند می زند. این موضوع حتی در مورد خنده تصعنی هم صدق می کند. به عبارت دیگر، لبخند زدن و خندیدن مسری هستند.

دکتر «یولف دیمبرگ» استاد دانشگاه یوپسالا (سوئد) با انجام آزمایشی، به غیرارادی بودن عضلات صورت و نحوه کارکرد آنها پی برد. او با استفاده از تجهیزاتِ دریافت کننده ی سیگنال های الکتریکیِ الیاف عضلات، فعالیت عضله صورت ۱۲۰ نفر را به هنگام تماشای تصاویری حاوی چهره های خندان و عصبانی اندازه گیری نمود. از داوطلبین شرکت کننده در این آزمایش می خواستند تا با مشاهده هر تصویر  اخم کنند یا واکنشی نشان ندهند (چهره خشک و بی روح داشته باشند). در برخی موارد واکنش خواسته شده با عکس مشاهده شده متفاوت بود. در واقع محققین با نشان دادن عکس یک چهره خندان، از افراد داوطلب می خواستند که اخم کنند یا برعکس. نتایج این آزمایش نشان دادند که افراد کنترل کاملی بر روی عضلات صورت خود ندارند زیرا با دیدن عکس یک چهره اخمو، اخم کردن راحت تر از لبخند زدن بود و اگرچه در برخی موارد از مشارکت کنندگان خواسته شده بود تا به طور خودآگاه با مشاهده یک چهره اخمو، واکنش طبیعی خود (یعنی اخم کردن) را کنترل کنند و لبخند بزنند ولی حرکات غیرارادی عضلات صورت اجازه چنین کاری را نمی دادند. در واقع به مانند آینه با دیدن چهره های داخل عکس همان حالت چهره را به خود می گرفتند.

پروفسور «روث کمپل» استاد دانشگاه کالج لندن معتقد است که یک « نورون آینه ای» در مغز وجود دارد که با تحریک بخش مربوط به تشخیص چهره و حالات آن، یک واکنش آینه وار رخ می دهد. به عبارت دیگر، به طور غیرارادی حالات چهره های دیگران را کپی می کنیم.

به همین دلیل حتی اگر حال و حوصله لبخند زدن را نداشته باشید باید بدانید که داشتن لبخند بخش مهمی از زبان بدنتان است زیرا به طور مستقیم بر روی طرز برخورد و نگرش دیگران نسبت به شما تاثیر می گذارد. علم ثابت کرده که هر چه بیشتر لبخند بزنید، واکنش های مثبت بیشتری از دیگران دریافت می کنید.

بررسی جلسات مذاکره و فروش نشان داده که لبخند زدن در زمان مناسب (مثلا حین مراحل اولیه یک مذاکره که افراد در حال ارزیابی همدیگر هستند) باعث ایجاد حس مثبت در طرفین میز مذاکره می شود و نتایج موفقیت آمیزتر و نرخ فروش بالاتری را به همراه دارد.

چگونه خندیدن مغز را فریب می دهد؟

به نظر می رسد بین توانایی رمزگشایی لبخند و مغز ارتباطی وجود دارد و به نوعی کمک به حفظ بقای انسان است. زیرا در اغلب موارد خنده به معنای سازش است و این که بدانید وقتی شخص غریبه ای به شما نزدیک می شود، رفتار دوستانه یا تهاجمی دارد امری ضروری است و در صورت عدم تشخیص این مسئله ضرر زیادی متحمل خواهید شد.

آموزش زبان بدن- قسمت شانزدهم- 1 لبخند آموزش زبان بدن قسمت شانزدهم

عکس فوق مربوط به «هیو گرانت» بازیگر بریتانیایی است. وقتی از افراد خواسته می شود تا احساس شان را نسبت به این تصویر بگویند، به علت چهره خندان مشاهده شده در تصویر، اکثرا به حس آرامش و شادی اشاره می کنند. جالب است بدانید که با مشاهده این تصویر به صورت برعکس، احساس کاملا متفاوتی از حس این بازیگر به شما منتقل می شود.

آموزش زبان بدن- قسمت شانزدهم- 22 لبخند آموزش زبان بدن قسمت شانزدهم                                2

در تصویر فوق به عمد چشم ها و لبخند این بازیگر دست کاری شده تا چهره ای نامتوازن به دست آید ولی همانطور که دیدید مغزتان حتی در صورتی که چهره فرد بر عکس باشد باز هم قادر است لبخند را تشخیص دهد و علاوه بر این می تواند بین خنده و سایر اعضای چهره تمایز قائل شود. این موضوع نشان دهنده اثر قدرتمند لبخند بر روی ماست.

پژوهشی از دانشگاه بینگهمتون در نیویورک نشان می‌دهد که منشا خنده در سير تکاملی انسان به زمانی پيش از آنکه انسان از ميمون‌ها جدا شود، بر می‌گردد. به عبارت ديگر خنده در ميان اولين گروه‌های انسان‌نما، بين دو تا چهار ميليون سال پيش پيدا شد. اما خندهٔ آنها به هاه هاه يا قهقههٔ انسان امروزی شباهتی نداشت، چون دستگاه صوتي‌شان توانايی تلفظ اين صداها را پيدا نکرده بود، و بيشتر به واکنش صوتی در برابر قلقلک يا خندهگوريل‌ها و شامپانزه‌های امروزی شباهت داشت.در حدود دو ميليون سال پيش در اجداد انسان اين توانايی پديد آمد که بتوانند حالت‌های مختلف بيانی در چهرهٔ خود را کنترل کنند و به اين ترتيب هم بی‌اختيار و هم با ارادهٔ خود بخندند. اما مدت‌ها گذشت تا انسان در مسير تکامل به مراحلی بالاتر از شناخت و آگاهی کاربرد زبان رسيد و خنده با شوخی و مزاح ارتباط پيدا کرد.

تمرین خنده تصنعی

اغلب افراد به طور خودآگاه قادر به تشخیص لبخند واقعی از تصعنی نیستند و اکثر افراد همین که کسی بهشان لبخند بزند، صرفنظر از اینکه این خنده واقعی یا تصعنی باشد، راضی و خوشحال هستند. زیرا خنده یک ژست خلع سلاح کننده و نشان دهنده سازش است در حالی که اکثرا به اشتباه تصور می کنند که لبخند زدن ژست مورد علاقه افراد دروغگو است. تحقیقات صورت گرفته توسط «پائول اکمن» نشان می دهند که وقتی افراد عمدا دروغ می گویند، اغلب آنها، خصوصا آقایان، کمتر از حالت معمول لبخند می زنند. «اکمن» معتقد است چون دروغگوها می دانند اکثر افراد، دروغگویی را مرتبط با میزان لبخند زیاد می دانند بنابراین سعی می کنند تا به عمد کمتر لبخند بزنند. لبخند یک فرد دروغگو سریعتر از یک لبخند واقعی ظاهر می شود و مدت آن بیشتر است و اینطور به نظر می رسد که فرد دروغگو یک نقاب خندان بر چهره دارد.

در  تصعنی معمولا حالات چهره در یک طرف قوی تر از حالات چهره در طرف دیگر هستند و تقارن وجود ندارد. در لبخند واقعی هر دو طرف مغز به فعالیت می پردازند و تقارن در حالات چهره مشهود است ولی در لبخند تصنعی نیمی از کورتکس مغز که مسئول حالات چهره است و در نیمکره راست قرار دارد سیگنال هایی را به طرف چپ بدن می فرستد. بنابراین در صورتی که حالات چهره تصنعی باشند، این حالات در سمت چپ چهره نمود بیشتری دارند.

آموزش زبان بدن- قسمت شانزدهم-لبخند-3 لبخند آموزش زبان بدن قسمت شانزدهم                                3

معمولا افراد دروغگو اگر لبخند بزنند سمت چپ دهانشان کشیده تر است. البته توجه داشته باشید که برای شناخت دروغگو ۲۴ روش داریم و اگر فرد ۸ مورد را داشت می توان گفت که در حال دروغ گفتن است. صرفا لبخند زدن به صورت کج، یا نشانه های دیگر مانند خاراندن سر، گردن و غیره، به تنهایی دال بر دروغ گویی نیستند و همانطور که بارها گفته شده، برای قضاوت افراد به کمک زبان بدن باید مجموعه حرکات و حالات را در نظر گرفت. حتی ممکن است کج لبخند زدن عادت برخی افراد باشد.

در گذشته، افسران پلیس بر این باور بودند که خلاف کارها به هنگام کتمان حقیقت یا زمانی که تحت فشار هستند، بیشتر لبخند می زنند. تجزیه و تحلیل فیلم های به دست آمده از افرادی که ازشان خواسته شده بود تا به عمد دروغ بگویند خلاف این مسئله را ثابت کرد. در مقابل، افراد بی گناه به هنگام بیان حقیقت بیشتر لبخند می زنند. زیرا لبخند زدن ریشه در سازش دارد و افراد بی گناه سعی در آرام کردن شاکی دارند. حتی وقتی پشت چراغ قرمز هستید و ماشین پلیس کنار شما می ایستد با وجود این که قانون شکنی نکرده اید، حضور پلیس کافیست تا احساس گناه کنید و برای تسکین این کار لبخند بزنید. در واقع این مسئله نحوه کنترل خنده تصعنی را نشان می دهد.

تعریف خنده: واکنشی صدادار به احساس خوشحالی، یا لذت درونیست. عوامل متعددی نظیر شنیدن یک جوک یا مورد غلغلک قرار گرفتن می‌تواند باعث پیدایش خنده شود. خنده در رفتار انسان و بعضی از حیوانات دیده می‌شود. خنده جزوی از رفتار انسانی است که به وسیله مغز برای تنظیم احساسات تولید می‌شود، و بدین وسیله انسان‌ها را در روابط اجتماعی کمک می‌کند. خنده در دید روانشناسی، نشانه‌ای برای برقرار کردن رابطه‌ای مثبت با دیگران است. خنده می‌تواند دارای گیرایش باشد و خنده یک نفر باعث پیدایش خنده در دیگران شود. این می‌تواند دلیل محبوبیت استفاده از صدای خنده در نمایش‌هایکمدی را توضیح دهد.

در آموزش بعدی زبان بدن به ۵ نوع لبخند متداول می پردازیم.


حجم:
گوینده:
دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For: آموزش زبان بدن قسمت شانزدهم

شما همچنین ممکن است مانند سایر مقالات این نویسنده

انصراف از پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه "چگونه با هر کسی ارتباط بگیریم؟"توضیحات بیشتر + خرید
+ +

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3

ضمانت بازگشت وجه یک ماهه

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3